مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی

دبیر علمی همایش “مسئولیت اجتماعی، دانشگاه و صنعت”: رشد مقالات در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه‌ها بسیار ضعیف است

دبیر علمی همایش “مسئولیت اجتماعی، دانشگاه و صنعت”: رشد مقالات در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه‌ها بسیار ضعیف است

عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر علمی همایش «مسئولیت اجتماعی، دانشگاه و صنعت» با بیان اینکه در زمینه تولید محتوا درباره مسئولیت‌پذیری اجتماعی ضعف داریم، اظهار کرد: بررسی مقالات منتشر شده طی یک بازه زمانی ۱۰ ساله نشان می‌دهد که در زمینه تولید محتوای مسئولیت‌ اجتماعی ضعیف هستیم و رشد مقالات در حوزه مسئولیت‌پذیری دانشگاه‌ها بسیار ضعیف است.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین محمودی در همایش «مسئولیت اجتماعی، دانشگاه و صنعت» که امروز، چهارشنبه ۳ آبان در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، گفت: روال همایش‌ها به این نحو است که دبیران علمی از تعداد مقالات دریافتی سخن می‌گویند، اما من اینجا حضور دارم که از مقالاتی که دریافت نکرده‌ام، سخن بگویم.

وی با بیان اینکه ما در زمینه تولید محتوا درباره مسئولیت‌پذیری اجتماعی ضعف داریم، گفت: بررسی مقالات منتشر شده طی یک بازه زمانی ۱۰ ساله نشان می‌دهد که در زمینه تولید محتوای مسئولیت‌ اجتماعی ضعیف هستیم. مقالات منتشر شده طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ بیانگر این است که مقالات مرتبط با مسئولیت‌پذیری اجتماعی در حوزه‌های شرکت‌ها ۳۵ درصد رشد کرده و تعداد مقالات با موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی در دانشگاه‌ها نیز ۱۵ درصد رشد کرده است. رشد مقالات در حوزه مسئولیت‌پذیری دانشگاه‌ها بسیار ضعیف است.

دبیر علمی همایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی، دانشگاه و صنعت با بیان اینکه تعداد افراد محدودی در همایش حضور دارند، گفت: اگرچه تعداد افراد کمی حضور دارند، اما تمام افراد مرتبط با مسئولیت‌پذیری هستند. ما برای برگزاری این همایش، نشست‌های ۶گانه برگزار کردیم و در آینده نشست‌های ۶۰۰گانه برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: شرایط، سبب دلسرد شدن ما نمی‌شود، بلکه ما را مصمم‌تر می‌کند. مفتخریم که اولین همایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی، صنعت و دانشگاه را برگزار می‌کنیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی در سایر کشورها کاسب‌وکاری نشده است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی، این همایش را در حد بضاعت خود برگزار کرده و دست یاری را به سوی کسانی دراز کرده است که در این زمینه دغدغه دارند. ما از برخی شرکت‌ها درخواست کمک کردیم، اما آنها از ما درخواست‌هایی داشتند. ما دست یاری به سوی افراد غیر مرتبط برای برگزاری همایش دراز نکردیم.

محمودی با بیان اینکه جای خالی صنایع خصوصی در این همایش احساس می‌شود، گفت: حدود ۴۵۰ دعوتنامه برای این شرکت‌ها ارسال کردیم، اما درخواست‌هایی داشتند.

عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: مؤلفه مسئولیت‌پذیری، یک مفهوم ایرانی اسلامی است که باید در کانون توجه قرار گیرد. ارگان‌های بسیاری مانند وزارت صمت و مرکز پژوهش‌های مجلس برای برگزاری این همایش به ما کمک کردند.

وی با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری اجتماعی در حوزه دانشگاه‌ها مغفول مانده است، اظهار کرد: مرکز «پایش مسئولیت، اجتماعی و فرهنگی» را در جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی احداث کرده‌ایم تا حضور خود در زمینه مسئولیت‌پذیری را اعلام کنیم.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

[ultimatemember form_id="13714"]