مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی

رونمایی از پوستر همایش ملی«مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت»

رونمایی از پوستر همایش ملی«مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت»

از پوستر همایش ملی«مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت» رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی، آئین رونمایی از پوستر همایش ملی «مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت» امروز، ۲۵ اردیبهشت‌ماه در محل تالار شهید شهریاری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، خدایی، رئیس جهاددانشگاهی واحد دانشگاه شهید بهشتی طی سخنانی اظهار کرد: از همراهی رئیس دانشگاه شهید بهشتی و نیز حمایت‌های رئیس جهاددانشگاهی و تمامی اساتیدی که در کمیته‌های علمی همایش زحمت کشیدند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: موضوع مسئولیت اجتماعی چند دهه‌ای است که در دنیا پررنگ شده است؛ هر چند که در کتب و متون دینی ما نیز در رابطه با این موضوع سخن گفته شده است. البته کشورهای غربی در راستای این موضوع پیشتاز هستند و این مسئله طی یک دهه اخیر در کشور ما نیز پررنگ‌تر شده است.

خدایی بیان کرد: رئیس جمهور در هیئت دولت وزارت تعاون را مسئول شیوه‌نامه تعامل شرکت‌ها در حوزه مسئولیت اجتماعی کردند که این مسئله نشان از اهمیت موضوع دارد. ترویج گفتمان مسئولیت اجتماعی، یکپارچه کردن اقدامات مسئولیت اجتماعی مبتنی بر نظام دانشی و … از جمله اهداف مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی است.

وی ادامه داد: اقدامات اولیه برای برگزاری ۷۰ نشست تخصصی در مورد این همایش برگزار شده و کمیته‌های علمی آن نیز شکل گرفته است تا بتوانیم اولین همایش مسئولیت اجتماعی را در خور شأن برند دانشگاه شهید بهشتی و جهاددانشگاهی برگزار کنیم.

در ادامه این مراسم آقامیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران و رئیس همایش ملی مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت نیز در سخنانی بیان کرد: ما به چند دلیل احساس می‌کنیم که مسئله مسئولیت اجتماعی مهم است و باید پیگیری شود. دانشگاه بهترین مکان برای ترویج موضوع مسئولیت اجتماعی در جامعه است. از طرفی نیز هر مقوله‌ای که به صورت علمی بدان پرداخته نشود، تأثیرگذار نیست.

وی افزود: این همایش شاید جزو معدود نشست‌ها و هماهنگی‌هایی است که بین جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها انجام می‌شود که از این بابت بسیار خرسندیم. دانشگاه اگر می‌خواهد مسئله محور شود باید به صورت جدی وارد شود که این جدی بودن در کنار همکاری با جهاددانشگاهی به عنوان عنصر کنشگر و اثرگذار در بحث علم و فناوری و مسائل دانشگاه به خوبی پیش می‌رود.

آقامیری تصریح کرد: امیدوارم در این همکاری بتوانیم در موضوع مورد نظر  که از ضروریات جامعه است، اثرگذاری علمی داشته باشیم و نقشه راهی برای کشور در حوزه مسئولیت اجتماعی ایجاد شود.

در ادامه‌، علیرضا کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی نیز در سخنانی تصریح کرد: امام صادق(ع) خطاب به شیعیان فرمودند که زینت ما باشید. چنانچه به این فرمایش امام(ع) عمل کنیم، سره از ناسره را تشخیص داده و در مسیر صحیح حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: همکاری بین جهاددانشگاهی و دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با برگزاری همایش مسئولیت اجتماعی را به فال نیک می‌گیریم. نهادها حلقه‌های واسط میان افراد و جامعه هستند که یکی از این نهادها دانشگاه و دیگری صنعت است. چنانچه این دو نهاد به خوبی در حوزه مسئولیت اجتماعی گام بردارند، جامعه نیز از ثمرات آن بهره‌مند شده و در این زمینه از آگاهی کافی برخوردار خواهد شد.

کلانتر مهرجردی گفت: اساساً همه نهادها باید تداوم و زیست خود را براساس نیاز اجتماعی و نیاز مردم تعریف کنند لذا موضوع مهم در عملکرد این نهادها توجه به نقش و تفکرات افکار عمومی است که به این تراز در قالب اجتماعی، مسئولیت اجتماعی گفته می‌شود. البته اگر بخواهیم بدون مبانی نظری محکم وارد این مسئله شویم، به جایی نخواهیم رسید. لذا برای رسیدن به این مهم باید در چارچوب مبانی خود عمل کنیم.

وی تصریح کرد: غربی‌ها بسیاری از علوم اسلامی و شرقی را به یغما برده و دوباره این علوم را به شرق و با دیدگاه خود دیکته کردند؛ در صورتی که بسیاری از این علوم ریشه اسلامی و شرقی داشتند. امیدواریم که بتوانیم با تکیه بر مبانی علمی و دینی خود، اصول مسئولیت اجتماعی را  نهادینه کنیم، لذا نکته مهم تکیه بر مبانی خودی است که بتوانیم اصول مسئولیت اجتماعی بر پایه مبانی خودی را به دست آوریم که اصحاب دانشگاه بتوانند از آن استفاده کرده و نظریات خود در این زمینه را به خوبی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه اصولاً دانشگاه بر پایه سه اصل تولید علم، تربیت کنشگر و خدمات اجتماعی قرار دارد، گفت: اگر دانشگاه بتواند نفع اجتماعی به جامعه برساند، می‌تواند مسئولیت اجتماعی را به خوبی به جای آورد. امروز وظیفه داریم که کندی مسئولیت اجتماعی در جامعه را جبران کنیم. غربی‌ها چندین دهه است که جلوتر از ما به این موضوع پرداخته‌اند، بنابراین، امروز باید ضمن توجه به تجربیات دیگران، مبادی و مبانی مکتبی خود را در حوزه مسئولیت اجتماعی به دست آورده و در این راستا گام برداریم.

در ادامه این مراسم، با حضور مسئولان حاضر در جلسه، از پوستر همایش ملی مسئولیت اجتماعی ؛ دانشگاه و صنعت رونمایی به عمل آمد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

[ultimatemember form_id="13714"]