مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی

سرمایه‌گذاری در زمینه حفظ محیط زیست منافع بلندمدت به‌همراه دارد

سرمایه‌گذاری در زمینه حفظ محیط زیست منافع بلندمدت به‌همراه دارد
مدیرکل مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سرمایه‌گذاری در حفظ محیط زیست بر خلاف تصور یک هزینه نیست بلکه منافع بلندمدت بسیار زیادی دارد. برای نمونه می‌توان مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا و هزینه‌های آن را کاهش داد.

به گزارش روابط عمومی همایش، داریوش گل‌علیزاده؛ مدیرکل مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در دومین نشست از سلسله نشست‌های همایش ملی مسئولیت اجتماعی دانشگاه و صنعت اظهار کرد: هر انسانی یک ردپای کربن دارد و بر محیط زیست خود تأثیر می‌گذارد؛ لذا انسان از زمانی که متولد می‌شود در قبال محیط پیرامون خود مسئول است و در نتیجه مسئولیت اجتماعی مفهوم جدید نیست.

وی ادامه داد: در کشور ما برخی سازمان‌ها مانند بهزیستی و آموزش و پرورش در بحث ساخت مدارس با کمک خیرین به خوبی از ظرفیت مسئولیت‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند اما سازمان محیط زیست در استفاده از این ابزار موفق نبوده است.

مدیرکل مرکز ملی ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید این مفهوم برای صنایع جا بیفتد که این مسئولیت را برای سازمان محیط زیست انجام نمی‌دهند بلکه اقدامی برای جامعه و برای محیط زیستی است که در آن زندگی می‌کنیم.

گل‌علیزاده افزود: سرمایه‌گذاری در حفط محیط زیست بر خلاف تصور یک هزینه نیست بلکه منافع بلندمدت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال بسیاری از مرگ و میرهای منتسب به آلودگی هوا ناشی از عدم مشارکت و همکاری صنایع با محیط زیست است که با سرمایه‌گذاری درست می‌توان این مرگ و میرها و هزینه‌های وارده به کشور را کاهش داد.

وی با بیان اینکه نیاز به تغییر رویکرد در این حوزه داریم و باید عادت‌های گذشته را کنار بگذاریم‌، گفت: سطح مطالبه‌گری مردم در قبال معضلات محیط زیستی نباید پایین بیاید چرا که پایین آمدن سطح مطالبه‌گری فشار را از دستگاه‌های مسئول کم می‌کند. جامعه‌ای موفق است که مردمش سطح مطالبه‌گری بالایی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولیت‌پذیری در قبال محیط زیست تمام حوزه‌های دیگر را نیز پوشش می‌دهد و به توسعه پایدار، حفظ جامعه و رشد  اقتصادی کمک می‌کند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

[ultimatemember form_id="13714"]