مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی

“مسئولیت اجتماعی” کلید مدیریت و صیانت پایدار از محیط زیست کشور است

“مسئولیت اجتماعی” کلید مدیریت و صیانت پایدار از محیط زیست کشور است

به گزارش روابط عمومی همایش، سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در دومین نشست از سلسله نشست‌های همایش ملی مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت گفت: از نظر ما مسئولیت اجتماعی کلید مدیریت و صیانت پایدار از محیط زیست کشور است. “نشست جاری سازی مسولیت اجتماعی در محیط زیست” صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
در این نشست پدرام جدی؛ سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: شرایط محیط زیست کشوی ناپایدار و شکننده است و معضلاتی ازجمله بحران فرونشست‌ در دشت‌های کشور، درگیری 23 استان با بحران ریزگردها، خشکی تالاب‌ها، فرسایش خاک، کاهش پوشش گیاهی و … نشان از این موضوع دارند.

وی با اشاره به سیاست‌های غلط در زمینه حفظ محیط زیست کشور در دهه‌های اخیر گفت: علاوه بر این سیاست‌ها و رویکرد غلط دستگاه‌ها در قبال محیط زیست، تغییرات اقلیمی نیز این شرایط وخیم تر کرده و امنیت زیستی ما را هم با خطر مواجه کرده است.

سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اصل 50 قانون اساسی حفظ محیط زیست را یک وظیفه همگانی می‌داند همچنین طبق بند ۳ و ۱۴ سیاست های کلی حوزه محیط زیست ابلاغ رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: در این زمینه دفتر ما اقدامات خوبی را انجام داده و زمینه مشارکت‌های فردی و اجتماعی را از طریق ایجاد 2150 خانه محیط زیست در سراسر کشور ایجاد کرده است که این خانه‌ها بستر مناسبی برای مشارکت همه آحاد جامعه به ویژه جوامع محلی برای حفظ محیط زیست کشور هستند.

جدی با اشاره به نقش سمن‌ها در مسئولیت اجتماعی بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد برآمده از خود مردم هستند و لذا در آگاهی‌بخشی به ما کمک می‌کنند و توجه ویژه‌ای به آنها داریم.

وی با بیان اینکه متأسفانه در مقوله مسئولیت‌پذیری در قبال محیط زیست متناسب با شرایط و ظرفیت کشور مغفول بوده‌ایم، گفت: در این زمینه گام‌های خوبی را برنداشته‌ایم و این موضوع متوجه همه دستگاه‌ها و مجموعه های تولیدی و خدماتی کشور است.

سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هر صنعتی با هر کاربری، ردپایی از خود بر محیط زیست داشته و با وجود افزایش تکنولوژی نیز این ردپا غیرقابل انکار است. ما باید شرکت‌ها و صنایع را به سطحی از آگاهی برسانیم که مسئولیت اجتماعی را وظیفه خود بدانند و این مهم از طریق ترویج، آگاه‌سازی و سیاست‌های تشویقی ممکن می‌شود.

جدی ادامه داد: مسئولیت اجتماعی در بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا فراگیر شده و به نوعی هم تبلیغی برای خود شرکت است و هم به کسب سود بیشتر کمک می‌کند.

وی تأکید کرد: یک سری برداشت‌های نادرست از موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در قبال حفظ محیط زیست شده است و گفته می‌شود که شرکت‌ها مسئولیت اجتماعی را راه گریزی برای خود می‌دانند. ما از هر شرکتی که حفظ محیط زیست را وظیفه خود بداند استقبال می‌کنیم اما این موضوع یکی از مسائلی است که باید ساز و کار مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: از نظر ما مسئولیت اجتماعی کلید مدیریت و صیانت پایدار از محیط زیست کشور است.

جدی خاطرنشان کرد: شرایط شکننده و حاد کشور در حوزه تالاب‌ها، آلودگی‌ها و دشت‌های خشک که تبعات اجتماعی نیز برای ما ایجاد کرده است، نشان می‌دهد که نیازمند مسئولیت‌پذیری گسترده و فعلانه در حوزه حفظ محیط زیست هستیم.
وی در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند از محیط زیست کشور صیانت کند بلکه این مهم یک وظیفه عمومی برای همه دستگاه‌ها و اشخاص است و باید شرایطی را برای همکاری همه دستگاه‌ها و توده‌های مردم فراهم کنیم.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

[ultimatemember form_id="13714"]